Bezpieczeństwo w podróży

Bezpieczeństwo w kamperze – co warto mieć?

bezpieczeństwo w kamperze

Bezpieczeństwo w kamperze - co warto mieć?

Obecnie podróżowanie kamperem, vanem przerobionym na kampera czy też przyczepą kempingową przeżywa totalny boom. Spowodowane jest to przede wszystkim niezależnością, a także wolnością! Czy nigdy nie marzyłeś o przygodzie związanej z podróżą dookoła świata? Z pewnością! Kamper jest tego namiastką, pozwala każdego dnia odkrywać zupełne nowe tereny. 

Błogostan, wolność, niezależność, odkrywanie nowych miejsc oraz poznawanie nowych ludzi, jak i narodów – wszystko to jest jak najbardziej nieodłączną częścią podróżowania kamperem. Niestety, ale poprzez adrenalinę i endorfiny wywołane tym stanem możesz nie zwrócić uwagi na tak ważną rzecz, jaką jest bezpieczeństwo w podróżowaniu kamperem. Czasami wystarczy dosłownie chwila, aby paść ofiarą złodzieja lub co gorsze rozboju.

W najlepszym wypadku pożegnasz się ze swoim majątkiem, jak rower, komputer, aparat czy innym sprzętem elektornicznym, który złodziej może w łatwy sposób spieniężyć. Niestety brzmi to podle, ale to nie są odosobnione przypadki podczas podróżowania po Europie, w szczególności w przypadku Europy Zachodniej.

Sprawa bezpieczeństwa staje się dużo poważniejsza, kiedy masz na pokładzie swojego kampera bliskie osoby, które kochasz – żonę, dzieci czy czworonożnych przyjaciół. W sprawie bezpieczeństwa nie należy iść na kompromisy, trzeba być gotowym na wszystko. Wiemy, że brzmi to poważnie, niestety takie są realia.

Napad na kamper - sposoby, które musisz znać

 • METODA NA KOŁO
 • NAPAD PRZY UŻYCIU GAZU USYPIAJĄCEGO
 • METODA NA FAŁSZYWĄ KONTROLE

Czym się bronić będąc w kamperze?

Sposobów na samoobronę i na bezpieczeństwo w kamperze jest dość sporo. Najskuteczniejszym będzie wyznaczenie linii obrony, tak aby w pierwszej kolejności zapobiegać oraz minimalizować ryzyko konfrontacji z napastnikiem czy złodziejem. Są to często całe grupy przestępcze i ostatnie czego chcielibyśmy to wchodzenie z nimi w jakikolwiek kontakt fizycznych.

Bezpieczeństwo w kamperze - I linia

 • NIGHT LOCK

NIGHTLOCK (zamek nocny, blokada) – to proste urządzenie, którego zadaniem jest blokada drzwi w kamperze w sposób mechaniczny. Zasuwa blokuje od środka drzwi, co uniemożliwia dostanie się do wnętrza przyczepy kempingowej czy kampera. 

 • SPINANIE DRZWI PASAMI

SPINANIE DRZWI PASAMI – jeden z najtańszych i najprostszych sposobów, dzięki któremu zabezpieczysz drzwi, przed wejściem do środka przez napastnika. Cienki pas do spinania towaru sprawdzi się tutaj najlepiej. Przewlekamy go przez rękojeść drzwi, obustronnie i napinamy. Tak spięte drzwi są niemożliwe do otworzenia z zewnątrz, nawet po sforsowaniu zamków. 

 • SEJF

SEJF – naszym zdaniem, to obowiązkowe wyposażenie każdego kamperowicza. W ukrytym miejscu w kamperze lub przyczepie obowiązkowo powinien znajdować się nawet niewielki sejf. W sejfie powinieneś w szczególności umieścić dokumenty, jak paszport oraz żelazną kwotę gotówki, która może zostać przez Ciebie wykorzystana w awaryjnej sytuacji. 

 • CZUJNIK WIELOGAZOWY

CZUJNIK WIELOGAZOWY – w szczególności za granicą popularnym sposobem na napad i obezwładnienie mieszkańców kampera jest użycie przez napastnika środka usypiającego, wpuszczanego do środka pojazdu przez uchylone okno lub wręcz przez uszczelki w drzwiach. Czujnik wielogazowy zaalarmuje Cię, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce. Dodatkowo takie urządzenie może okazać się przydatne w przypadku posiadania butli gazowej i sygnalizacji wycieku gazu. 

Bezpieczeństwo w kamperze - II linia

 • GAZ PIEPRZOWY

Gaz pieprzowy to bardzo skuteczny środek do samoobrony, dzięki któremu możemy obronić się przed napastnikiem, jak i grupą napastników. Gaz powoduje przede wszystkim dezorientacje, łzawienie oczu, a także duszności. Objawy te ustępują po około 2-3 godzinach. Warto zwrócić uwagę, w przypadku gazu pieprzowego, który będziemy przewozić w kamperze na jego właściwości. Szczególnie rekomendujemy tutaj środki w żelu oraz pianie, które cechują się najwyższą skutecznością, a jednocześnie w chwili użycia nie niosą negatywnych skutków dla osoby broniącej się (nie ma ryzyka samozagazowania). 

Zadzwoń i zamów

15 819 32 31

Kompletnie nie rekomendujemy przewożenia i obrony przy użycia takich środków, jak: paralizatory, pałki teleskopowe oraz kubotany.

Po pierwsze, przy użyciu tych przedmiotów trzeba wchodzić w bezpośrednią konfrontację z napastniekiem.

Po drugie, te przedmioty za granicami naszego kraju są w przeważającej większości krajów zabronione i ich posiadanie może spowodować dużo poważniejsze konsekwencje, niż posiadanie małego gazu pieprzowego (nawet w kraju, w którym gaz pieprzowy nie jest do końca legalny). 

Bezpieczeństwo w kamperze - III linia

 • UBEZPIECZENIE
 • SPIS TELEFONÓW ALARMOWYCH
 • FAŁSZYWE LUB NIEWAŻNE KARTY KREDYTOWE
 • GPS
 • ALARM DŹWIĘKOWY
 • KAMERY

O co warto zadbać w podróży?

Decydując się na podróż kamperem po Europie, jak i Polsce warto zadbać o kilka ważnych rzeczy, które mogą się okazać kluczowe dla twojego bezpieczeństwa.

Po pierwsze planuj trasę swoje przejazdu w wyprzedzeniem, są ter

Legalność środków do samoobrony

Sami zarekomendowaliśmy Ci skuteczne środki do samoobrony, które stanowią bardzo skuteczny sposób na odparcie napadu. Nie możemy tutaj jednak nie wspomnieć o tym, że wiele krajów Europy ma odmienne regulacje prawne dot. gazów pieprzowych czy paralizatorów. Niestety prawo jest takie, że to na Tobie spoczywa obowiązek zadbania o legalność środka do samoobrony, nawet w przypadku napadu. Tak wiemy, jest to kuriozalne!

Mapa legalności gazu pieprzowego

Aby ułatwić Ci podróżowanie i jednocześnie uchronić od konieczności przeszukiwania prawa obowiązującego w każdym kraju z osobna, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie dot. legalności gazu pieprzowego w EUROPIE, w formacie PDF, które z powodzeniem możesz wydrukować. Wydrukowaną broszurę z powodzeniem możesz umieścić w teczce z dokumentami i posiłkować się nią podczas planowania podróży i przekraczania granic.

Mapę możesz pobrać uzupełniając poniższy formularz. Zostanie Ci ona przesłana na podany adres mailowy. Warto pozostać na stałe naszym subskrybentem, każdego członka naszej społeczności poinformujemy o zmianie prawa w danym kraju przesyłając aktualizacje.

europe 23571 640

Mapę możesz pobrać uzupełniając poniższy formularz. Zostanie Ci ona przesłana na podany adres mailowy. Warto pozostać na stałe naszym subskrybentem, każdego członka naszej społeczności poinformujemy o zmianie prawa w danym kraju przesyłając aktualizacje.

One thought on “Bezpieczeństwo w kamperze – co warto mieć?

 1. Gaz pieprzowy zestawienie pisze:

  Super zestawienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *