Paralizatory

Paralizatory to urządzenia elektryczne, które generują impuls elektryczny działający na układ mięśniowy oraz nerwowy człowieka. Skuteczność paralizatora zależy od masy napastnika i ilości odzieży, którą ma na sobie.  Paralizatory ze względu na zasadę działania możemy podzielić na 2 grupy: kontaktowe oraz bezkontaktowe (taser). Aby paralizator kontaktowy spełnił swoją funkcję należy przyłożyć go do ciała napastnika. W przypadku paralizatorów bezkontaktowych typu taser, których zasada działania opiera się na wystrzeleniu elektród z pewnej odległości nie zachodzi taka konieczność. 

Wyświetlanie 1–12 z 13 wyników

Paralizatory posiadają rozbudowane funkcje, jak alarm dźwiękowy oraz miotacz gazu pieprzowego. Paralizator z gazem pieprzowym jest urządzeniem bardzo skutecznym w przypadku samoobrony. Przed użyciem paralizatora kontaktowego możemy obezwładnić napastnika przy pomocy gazu pieprzowego. Już samo gazu pieprzowego umieszczonego w paralizatorze może doprowadzić do braku konieczności użycia impulsu elektrycznego. 


Paralizator latarka

Ciekawą alternatywą, rozszerzającą podstawowe funkcjonalności paralizatora jest paralizator latarka. Urządzenie tego typu posiada zazwyczaj budowę i funkcjonalność latarki, która możliwości dodatkowo rozszerzone są o moduł paralizatora. Mocny paralizator latarka może oślepić napastnika już strumieniem światła. Jeśli to nie pomoże w prosty sposób poprzez jeden przycisk może zostać uruchomiona funkcja parlizatora. Paralizator latarka jest również urządzeniem przede wszystkim skrytym, nie wzbudza uwagi osób postronnych, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo przez funkcję oświetlenia oraz obezwładniania impulsem elektrycznym. 


Paralizator - cena

Cena paralizatorów jest zróżnicowana ze względu na ich funkcjonalność oraz producenta. Paralizatory bezkontaktowe (taser) są o wiele droższe w porównaniu do paralizatorów kontaktowych. Wynika to z konieczności zastosowania zaawansowanej elektroniki oraz koniecznością wymiany każdorazowo po użyciu modułu strzelającego, który jest jednorazowy i nie podlega regeneracji. Cena najprostszych paralizatorów kontaktowych zaczyna się już od około 119 zł, a rośnie wraz z jakością produktu oraz jego funkcjami. 


Paralizatory bez zezwolenia

Na rynek cywilny do samoobrony oraz obrony koniecznej dopuszczone są urządzenia o natężeniu poniżej 10 mA. Zakup paralizatora bez zezwolenia może dokonać jedynie osoba pełnoletnia. Tylko paralizatory zakupione w legalnie działającym sklepie są gwarancją legalności. Jest to szczególnie ważne, kiedy dojdzie do interwencji służb mundurowych. To na osobie broniącej się niestety ciąży obowiązek wykazania, że broni się urządzeniem dopuszczonym do takiego zastosowania przez prawo i zakres obrony koniecznej.