Bezpieczeństwo w podróży

Gaz pieprzowy na wilki – kto powinien go mieć?

gaz pieprzowy na wilki

Gaz pieprzowy na wilki - kto powinien go mieć?

Czy istnieje potrzeba obrony przed wilkami?

Gaz pieprzowy na wilki jest jednym z ostateczncznych rozwiązań, gdy staniesz oko w oko z wilkiem. Generalnie, co warto podkreślić wilki nie stanowią zagrożenia dla człowieka i bez wyraźnego powodu z pewnością nas nie zaatakują. W stosunku do ludzi wilki z natury są nieufne i wycofane, aczkolwiek jednocześnie są inteligentne. Potrafią obserwować człowieka, a następnie po prostu odejść, co jest zupełnie typowe dla dzikich zwierząt. Są one po prostu ciekawe, a dodatkowo dość słabo widzą, stąd potrzebują więcej czasu na dostrzeżenie naszej sylwetki i ocenę sytuacji.

 

gaz pieprzowy na wilki 3

Atak na człowieka może być sprowokowany w przeważającej większości przypadków przez uprzednie dokarmianie wilków i ich przetrzymywanie przez człowieka. W takich sytuacjach zaciera się naturalny instynkt u tych osobników, przez co nie boją się one kontaktu i konfrontacji z człowiekiem.

Drugą możliwą sytuacją, kiedy wilk jest w stanie zaatakować człowieka jest jego choroba lub długotrwały brak pożywienia.

Po trzecie, jeśli przebywamy z naszym psem w lesie, to gaz pieprzowy na wilki może okazać się jedynym środkiem, który pozwoli na obronę przed wilkiem lub grupą wilków.

Spacer z psem w lesie - dlaczego warto mieć gaz pieprzowy?

Wkraczając do lasu ze swoim pupilem warto mieć świadomość, że to my jesteśmy w nim gościem i obowiązują tutaj przede wszystkim niepisane prawa natury.

Psa i wilka łączą niewątpliwie geny, z tą różnicą, że pies jest udomowionym zwierzęciem przez człowieka od setek lat. W lesie pies posiada niestety naturalnych wrogów, w postaci wilków, które traktują psy zwyczajnie jako konkurencję gatunkową. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że po prostu traktują psy jak wilki. W naturalnym ekosystemie wilki muszą walczyć o pożywienie, terytorium, a także przywództwo w grupie.

Wilki to zwierzęta terytorialne, konkurują między sobą o terytorium, pożywienie, a także przywództwo w grupie. Z tego powodu ataki na zwierzęta domowe, jak psy nie należą do rzadkości. Z pewnością takie sytuacje mają miejsce o wiele częściej, niż bezpośrednia konfrontacja wilka z człowiekiem.

Należy pamiętać, że w przypadku ataku wilka na psa, nasz pupil ma niestety niewielkie szanse na walkę oraz przeżycie. Wilki polują, jak i bronią się stadnie, posiadają nieporównywalnie większy instynkt łowiecki oraz doświadczenie w polowaniu niż psy. W końcu same muszą zdobywać pokarm w naturalnym środowisku, to warunkuje ich przetrwanie.

Dodatkowo warto pamiętać, że puszczanie psa luźno w lesie jest niezgodne z obowiązującym prawem.

Jednym z niewielu sposobów, dzięki któremu jesteśmy w stanie obronić siebie i swojego psa przed nieuchronnym atakiem wilka jest gaz pieprzowy na wilki. Z dużym prawdopodobieństwem zwierzę potraktowane takim środkiem ucieknie i odstąpi od ataku.

Gaz pieprzowy na wilki - najlepsze środki

Zadzwoń i zamów

15 819 32 31

Jak się zachować w przypadku spotkania wilka?

  • Unieś ręce do góry i machaj nimi, istnieje prawdopodobieństwo, że wilk poczuje twój zapach i odejdzie.
  • Nie bój się głośno krzyczeć.
  • W przypadku gdy wilk dalej nie odejdzie, weź w rękę kamień, gałąź lub cokolwiek, co masz pod ręką i rzuć w jego stronę.
  • Nie uciekaj, obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku zachowania w stosunku do nieznajomych psów - to oznaka, że jesteś słaby i się boisz.
  • Gdy wilk odejdzie wycofuj się powoli i kontroluj sytuację.
  • Jeśli posiadasz ze sobą gaz pieprzowy na wilki, to upewnij się, że jest odbezpieczony i masz możliwość jego użycia w sytuacji bez wyjścia.
gaz pieprzowy na wilki 2
0
Osobników

Liczebność wilków w Polsce na rok 2019 wynosi około 2000 osobników. 

Gdzie można spotkać wilki?

Wilk pospolicie występuje na terenie całego kraju, tworząc watahy. Nie da się dokładnie określić lokalizacji i bytowania watah, ponieważ wilki nieustannie migrują, pokonując niejednokrotnie setki kilometrów. Naturalnym siedliskiem, gdzie można spotkać wilki jest przede wszystkim las. Według danych podawanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na rok 2019 liczebność tego ssaka wynosiła około 2 tysięcy osobników.

Największa liczba wilków występuje na pomorzu oraz na mazurach, a także w południowo – wschodniej, wschodniej i zachodniej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *