Samoobrona dla kierowców ciężarówki - czym się bronić?
Samoobrona dla kierowców ciężarówek - co wybrać?
Wybór odpowiedniego środka do samoobrony, w przypadku kierowcy ciężarówki nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim, podróżując po wielu europejskich krajach podlegasz pod różne prawo, które nie jest jednolite w całej Europie i często przedstawia się zupełnie odmiennie, w stosunku do polskiego.
Generalnie, w Polsce możesz legalnie posiadać w pojeździe:
- Gaz pieprzowy
- Pałkę teleskopową
- Paralizator
Spośród tych trzech przedmiotów do samoobrony szczególnie rekomendujemy wybór gazu pieprzowego dla kierowców.
Dlaczego gaz pieprzowy dla kierowców ciężarówek to dobry wybór?
Samoobrona dla kierowców ciężarówek w postaci gazu pieprzowego to dobry wybór, z kilku ważnych powodów.
- Gaz pieprzowy jest legalny za granicą w dość dużej ilości krajów
- Pozwala utrzymać bezpieczną odległość od napastnika
- Duża skuteczność, przy niskiej cenie
- Łatwy w przenoszeniu oraz ukryciu
Legalność posiadanych środków do samoobrony
W obiegu ustnym istnieje ciekawe stwierdzenie: „Lepiej żeby Cię trzech sądziło, niż czterech niosło”.
Warto przed wyjazdem za granicę przestudiować prawo, które obowiązuje w poszczególnych krajach i jest związane z samoobroną. Ułatwiamy Ci to zadanie – uzupełniając poniższy formularz pobierzesz mapę legalności gazu pieprzowego, którą następnie możesz z powodzeniem wydrukować i mieć ją zawsze przy sobie.
Niejednokrotnie jednak jadąc do Wielkiej Brytanii czy Francji staniesz przed dylematem, czy narażasz się na odpowiedzialność karną za posiadanie gazu pieprzowego czy na utratę życia lub zdrowia w sytuacji, kiedy nie będziesz miał możliwości obrony. Wyboru w tej sytuacji musisz dokonać samodzielnie.

Mapę CAŁEJ EUROPY możesz pobrać uzupełniając poniższy formularz. Zostanie ona przesłana na podany adres mailowy. Warto pozostać na stałe naszym subskrybentem, każdego członka naszej społeczności poinformujemy o zmianie prawa w danym kraju przesyłając aktualizacje.
POBIERZ MAPĘ LEGALNOŚCI GAZU PIEPRZOWEGO
Sprawdź legalność gazu pieprzowego w Europie, nie narażaj się na konflikt z prawem.
Niebezpieczeństwa związane z pracą kierowcy
Kierowca ciężarówki, z racji swojego zawodu jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Od ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdu, po ryzyko związane z napadem. Niejednokrotnie, jak sam dobrze wiesz, przewozisz ładunki o wartości kilkuset tysięcy lub nawet kilku milionów złotych.
Ubezpieczenie to przy przewozach zarobkowych obowiązek, jednak w niektórych przypadkach będziesz zdany tylko na siebie i na swoje umiejętności.

Z czym musi się mierzyć kierowca ciężarówki:
- z napadami rabunkowymi,
- z kradzieżą paliwa,
- z kradzieżą ładunku,
- z nielegalnymi migrantami, uchodźcami.
Niektóre grupy przestępcze są naprawdę brutalne i dobrze uzbrojone. Bardzo groźne są w szczególności grupy kradnące paliwo oraz ładunki.
W żadnym wypadku nie inicjuj konfrontacji z napastnikami, którzy dokonują kradzieży paliwa lub ładunku. Może to się skończyć dla Ciebie utratą życia lub zdrowia. W takim przypadku powiadom policję, zamknij drzwi i nie opuszczaj kabiny. Są to z reguły zorganizowane grupy przestępcze, uzbrojone.
Bierność policji za granicą na zgłoszenia kierowców dot. bezpieczeństwa
Dużym problemem dla kierowcy zawodowego, który realizuje transport międzynarodowy jest to, że Policja w krajach jak Francja, Włochy, Niemczy czy Wielka Brytania podchodzi do zgłoszeń o osobach kręcących się wokół ciężarówek dość pragmatycznie i lekceważąco.
W relacjach od kierowców często słyszymy, że policja nie przyjeżdża w ogóle po zgłoszeniu lub przyjedzie, stworzy pozory panowania nad sytuacją i odjedzie. W najlepszym przypadku zajmie to kilkadziesiąt minut, w szczególności jeśli znajdujemy się na oddalonym parkingu przy autostradzie.
W szczególności ten problem dotyczy krajów, jak Wielka Brytania czy Francja. Policja tam, a w szczególności w okolicach Calais kompletnie nie radzi sobie z nielegalnymi imigrantami, a odpowiedzialnością za bezpieczeństwo próbuje obarczyć Bogu ducha winnych kierowców, którzy to dzięki nim mają co włożyć do talerza. Hordy ciemnoskórych migrantów potrafią wedrzeć się na naczepę oraz znacząco uszkodzić pojazd. Niestety, jakby tego było mało, to Ty możesz potem odpowiadać za ich przemyt, pomimo niewiedzy, że są oni w twoim pojeździe. Pozostawiamy to bez komentarza.
Dopiero gdy dochodzi do tragedii, pojawiają się na miejscu odpowiednimi siłami i środkami, ale wtedy dla niektórych może być już to za późno.
W grudniu 2016 roku Polski kierowca ciężarówki został dźgnięty nożem przez Tunezyjczyka. Napastnik następnie wjechał ciężarówką w Bożonarodzeniowy jarmark, zabijając 12 osób, jak i kierowcę oraz ranił 48 osób.
Samoobrona dla kierowców ciężarówek - rekomendacja eobrona.pl
15 819 32 31